Özel direksiyon kursu yönetimi yoğun olduğu kendi yönetimiyle olmalıdır. Saatlik direksiyon dersi almak isterseniz direksiyon hocası sizi ilk olarak taşımanın yoğun olmadığı bir güzergahta 10 dakika kullanımlı.

Sonraki deneyimleri açık ise direksiyon dersi için beklenmeden yoğun trafiğe geçilmelidir. E-5 karayolunda şerit değiştirmeler ve ayna kullanımına başlanmalı. Ayna kullanımından sonra boy şerit değiştirme öğretilmeye başlanmalı. Direksiyon dersini bu şekilde başlatılmış ise 70 – 80 km hızlar da dünyaya aksatmadan öğretilmelidir. Acemi sürücü ise bu kullanım alanında değilde 30 km gibi düşük hızlarda E – 5 e çıkarma ve çalıştırmayı geliştirmeye çalışırsa, sınırlarını kilitlediğin ve içinde bozduğunuz için diğer aktif kullanıcıları uzaklaştırırlar tehlike yaşatırlar. Direksiyon dersi alınırken yavaş sürerek bir şey öğrenemeyeceğiniz kaza riskleri artar. Neden mi?

Şerit geçişken araçlar size izin vermez çok arkanızda olsa dahi diğer araç sizi hemen yakalar. Fren yapar ve size korna çalarak iyicene sizi korkutur, yada anında yanından yakın şekilde yada vurarak temas eder. Kaza geçirmeniz için sizi tebrik ederiz. Buradan okuduğunuzda bu ne diyebilirsiniz ve korkabilirsiniz. Merak etmeyin sadece bilinç katmak için buradan uyarmak istiyoruz. Trafikte direksiyon dersi almak istiyor ve araç kullanmak istiyor. Trafik akışını bozmayın yasal hızlarda giderken bu şekilde kaza yapmazsınız.

Otobanlarda alt hız limiti 50 km dir. Siz otobanda eğer 40 ila giderim derseniz. Ağır vasıtaların sizi sollamak için yaptıkları manevraları ve diğer hızlı hareket eden bu manevraları ön görmeden 120 km hızlarda gittikleri için duramayıp çarpa bileceklerini düşünen trafik, 50 km altında giden sürücüye ceza yazılabilir.

Madem ceza dahi verilebiliyor. Buradan göndermek üzere lütfen trafik yönetimini bozacak şekilde direksiyon dersini almayın. Direksiyon hocanız yavaş giderek kontrol istiyorsa direksiyon eğitmenliği hatalıdır. Dersleri bitirin. Direksiyon eğitmeniniz yeterli değil temel vakıf değil ondan öğrenecekleriniz şüphelidir.